O ile kolczyki, bransolety, pierścionki są w modzie nieustannie, to z chokerami jest nieco inaczej.
Czym właściwie jest choker?

To specyficzny rodzaj naszyjnika, który ciasno otacza szyję. Na tyle ciasno, że nie „wisi”, i na tyle luźno, żeby nie uwierał i był wygodny. Najbardziej klasyczny to taki, który jest zrobiony z aksamitki w kolorze czarnym. Ale to nie jedyny rodzaj chokerów. Mogą być wykonane z długiego rzemyka, który zaplata się kilka razy wokół szyi i zawiązuje na dużą kokardę. Mogą być złote, srebrne, ze stali, ze skóry, z tkaniny, z materiałów mieszanych ze sobą. Oczywiście, również w kolorystyce możemy dziś wybierać do woli.

Chokery albo się kocha… albo ich nienawidzi. Pewne jest to, że są kobiety, które czują się w nich wyjątkowo dobrze, i takie, które nie lubią chokerów.

Chokery ostatnio znów wróciły do łask. Poprzednio tryumfowały w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wcześniej uwielbiali je hippisi lat siedemdziesiątych. Jeszcze wcześniej nosiły je arystokratki w dwudziestoleciu międzywojennym… Cofając się w historii w ten sposób, dojdziemy aż do Mezopotamii – tam odkryto je po raz pierwszy.
Gdybyś chciała bardziej zgłębić historię chokera, odkryłabyś ją na portretach Anny Boleyn, Damy z Łasiczką da Vinci czy Olimpii Maneta. Te obrazy mówią o tym, że chokery w różnych okresach nosiły i arystokratki i kobiety lekkich obyczajów. Klasyczne chokery miały też swoje pięć minut w czasie rewolucji francuskiej, kiedy młode wdowy nosiły je jako hołd oddany ich ściętym na gilotynie mężom. Wyjątkową historię mają też chokery noszone przez kobiety Padaung.

 

Jednak w chokerach to nie historia jest najważniejsza. Najważniejsza jest wygoda i to, żeby pasowały do całości Twojej stylizacji.

Do czego nosić choker?

Do wszystkiego. Do koszuli, bluzki, swetra, żakietu… Odpowiednio dobrany pasuje do wieczorowej sukni i do letniej bluzeczki na ramiączkach. Możesz go założyć na imprezę, na uczelnię, do pracy… Dzięki bogatemu wyborowi chokerów KLIK możesz dobrać naszyjnik pasujący do każdej stylizacji. ZAPRASZAM!